GENIUSPRO25 6V/12V/24V Smart Battery Charger | 25 Amp
Noco GENIUSPRO25 Smart Battery Charger
Noco
Voltage: 6V/12V/24V
Current: 25A DC (6V, 12V) / 12.5A DC (24V)
Battery Capacity: Lead-Acid & Lithium
Battery Type: Wet, Gel, MF, CA, EFB, AGM, Lithium
Capacity Range: Up to 1000Ah (6V, 12V) / Up to 500Ah (24V)
Power: 375W Max
DC Cord Length ft. (m): 5.4' (1.64)
DC Extension Cord Length ft. (m): 10' (3.05)
AC Cord Length ft. (m): 6' (1.82)
Dimensions In. (mm): 9.3 x 5.1 x 3.0 (236 x 129 x 76)
Weight Lb. (kg): 2.7 (1.22)
  • Product SKU: NB1000261
Availability: In Stock
Free Delivery - Express Shipping
Pickup Instructions
Shipping & Returns
Recycle & Save
Fulfillment Details
Pickup instructions
Shipping & returns
Recycle & save
Picking Up Your Order
Canada Wide Locations
Free Business Delivery
Returns, Refunds and Warranties
Battery Exchange
Noco GENIUSPRO25 6V/12V/24V 25 Amp Smart Battery Charger & Maintainer
CHARGING   OPERATING REQUIREMENTS
Current 25A DC (6V,12V) / 12.5A DC (24V) Line Voltage 120V to 240V AC
Voltages 6V/12V/24V Frequency 50Hz to 60Hz
Chemistry Lead-Acid & Lithium Operating Temperature -4° to 104° F (-20° to 40° C)
Types Wet, Gel, MF, CA, EFB, AGM, Lithium Storage Temperature -22° to 140° F (-30° to 60° C)
Capacity Range (6V and 12V) Up to 1000Ah, (24V) Up To 500Ah.
Maintenance All Battery Sizes
POWER  PRODUCT SIZE
Consumption 375 Watts (Max) Height in (cm) 9.3" (23.6)
IP Rating IP20 Width in (cm) 5.1" (13)
Depth in (cm) 3.0" (7.6)
Weight Lbs. (kg) 2.7 (1.22)
WHAT'S IN THE BOX CORD MANAGEMENT
(1) Genius Pro Clamps w/. Integrated Eyelets DC Extension Cable Length ft. (m) 10' (3)
(1) 10' Extension Cord DC Cable Size 5 AWG
(1) EVA Case DC Fuse Size 60 AMP ANL Fuse
(2) Self-Tapping Screws AC Cable Length ft. (m) 6' (1.8)
Type A, C, G & I Power Cables AC Cable Size 5 AWG